
NHL:n farmisarja American Hockey Leaguen kausi jää kesken koronapandemian takia. AHL:n hallitus äänesti, että jäljellä olevat runkosarjaottelut sekä kevään pudotuspelit jäävät pelaamatta.
AHL oli laittanut kautensa tauolle NHL:n tavoin koronaviruspandemian takia 12. maaliskuuta.
– Pitkällisen harkintaprosessin jälkeen American Hockey League on tullut siihen tulokseen, ettei kauden 2019-20 jatkaminen ja loppuun saattaminen ole mahdollista nykyisissä olosuhteissa. Liiga keskittyy nyt valmistelemaan kautta 2020-21, totesi AHL:n presidentti David Andrews.
– Olemme erittäin kiitollisia NHL:lle ja NHL-seuroille siitä tuesta ja johtajuudesta, joita he ovat osoittaneet viime kuukausina kohtaamiemme haasteiden selvittämisessä. AHL asettaa yhä pelaajien, toimihenkilöiden, työntekijöiden, fanien ja perheiden terveyden ja turvallisuuden etusijalle. Odotamme jo sitä, että pääsemme palaamaan areenoille kaudella 2020-21, hän jatkoi.
AHL käynnistyi kaudella 1936-37. AHL:n mestaruuspalkinto Calder Cup jää jakamatta ensimmäistä kertaa sarjan historiassa.