Dominik Hrachovina palaa Liigaan – Tappara kiinnitti nuoria pelaajia

Tapparan mestaruusjoukkueissa 2016 ja 2017 torjunut Dominik Hrachovina palaa kirvesrintoihin kahden kauden tauon jälkeen. Jo vuonna 2011 Tapparan junioreihin tullut tšekkivahti on tehnyt Tapparan kanssa kahden vuoden sopimuksen.

Hrachovina aloitti viime kauden sveitsiläisessä HC Ambri-Piottassa, josta siirtyi marraskuussa Tšekin liigan Bili Tygri Liberecin joukkueeseen. Hän oli Tšekin liigan torjuntatilastojen paras maalivahti. Kaudella 2018-19 Hrachovina pelasi Barys Astanan KHL-joukkueessa.

Tapparassa Hrachovina nousi liigamaalivahdiksi kaudella 2014-15, jolloin pelasi kolme ensimmäistä liigaotteluaan. Kauden 2016-17 mestarijoukkueessa ja kauden 2017-18 hopeajoukkueessa hän oli joukkueen ykkösmaalivahti.

NHL:ään varattu Santtu Kinnunen siirtyy Pelicansista Tapparaan

Tapparan toinen Liiga-kokemusta jo saanut pelaajahankinta tässä vaiheessa on Lahden Pelicansista kahden vuoden sopimuksella siirtyvä 21-vuotias puolustaja Santtu Kinnunen. 187-senttinen pakki on pelannut Pelicansissa kahden viime kauden aikana 51 liigaottelua, joissa tehnyt tehot 1+7. Florida Panthers varasi Kinnusen NHL:n vuoden 2018 varaustilaisuuden seitsemännellä kierroksella.

Lisäksi Tappara on kiinnittänyt organisaatioonsa viisi uutta nuorta pelaajaa. Kirvesrintojen kanssa sopimuksen ovat tehneet maalivahti Kari Piiroinen, puolustaja Jiri Pärssinen sekä hyökkääjät Petteri PuhakkaJere Henriksson ja Niko Huuhtanen.

Tapparan pelaajajulkistus 27.3.2020

Maalivahdit:
Dominik Hrachovina – https://www.eliteprospects.com/player/90628/dominik-hrachovina
Kari Piiroinen – https://www.eliteprospects.com/player/395514/kari-piiroinen

Puolustajat:
Santtu Kinnunen – https://www.eliteprospects.com/player/376060/santtu-kinnunen
Jiri Pärssinen – https://www.eliteprospects.com/player/534178/jiri-parssinen
Tomáš Hamara – https://www.eliteprospects.com/player/559537/tomas-hamara

Hyökkääjät:
Jere Henriksson – https://www.eliteprospects.com/player/360149/jere-henriksson
Niko Huuhtanen – https://www.eliteprospects.com/player/525628/niko-huuhtanen
Oskari Luoto – https://www.eliteprospects.com/player/534246/oskari-luoto
Petteri Puhakka – https://www.eliteprospects.com/player/429284/petteri-puhakka
Kasper Simontaival – https://www.eliteprospects.com/player/397010/kasper-simontaival
Jere Virolainen – https://www.eliteprospects.com/player/525661/jere-virolainen

Tuoreimmat

BBC: Valioliiga palaa tauolta 17. kesäkuuta

BBC:n tietojen mukaan Englannin Valioliiga jatkuu 17. kesäkuuta.

Petra Nieminen valittiin Ruotsin liigan parhaaksi pelaajaksi

21-vuotias suomalaisjääkiekkoilija Petra Nieminen on valittu Ruotsin naisten jääkiekkoliigan arvokkaimmaksi pelaajaksi kaudella 2019-2020. Valinnan tekivät muut liigapelaajat.

Puolan maajoukkuepuolustaja Marcin Kolusz Sportiin: ”Kortti, joka haluttiin ehdottomasti katsoa”

Puolan maajoukkueessa vuosia kapteenina toiminut puolustaja Marcin Kolusz on tehnyt Vaasan Sportin kanssa 1+1-vuotisen sopimuksen, joka sisältää kahden kuukauden try out-jakson.

Minna Sten jatkaa Peli-Karhuissa – tuleva kausi jo 15. pääsarjatasolla

Uransa aikana kaksi Suomen mestaruutta voittanut ja kahdesti vuoden puolustuspelaajaksi valittu Minna Sten, 32, on tehnyt vuoden mittaisen sopimuksen Kotkan Peli-Karhujen kanssa.

Lue myös nämä