Warning: getimagesize(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data01/virt62607/domeenid/www.retap.fi/urheilu247/wp-content/plugins/td-cloud-library/shortcodes/header/tdb_header_logo.php on line 792

Warning: getimagesize(https://urheilu247.com/wp-content/uploads/2020/04/urheilu247-ikoni-mobile.png): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data01/virt62607/domeenid/www.retap.fi/urheilu247/wp-content/plugins/td-cloud-library/shortcodes/header/tdb_header_logo.php on line 792

Warning: getimagesize(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data01/virt62607/domeenid/www.retap.fi/urheilu247/wp-content/plugins/td-cloud-library/shortcodes/header/tdb_header_logo.php on line 792

Warning: getimagesize(https://urheilu247.com/wp-content/uploads/2020/03/urheilu247-tekstilogo-white.png): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data01/virt62607/domeenid/www.retap.fi/urheilu247/wp-content/plugins/td-cloud-library/shortcodes/header/tdb_header_logo.php on line 792

Dominik Hrachovina palaa Liigaan – Tappara kiinnitti nuoria pelaajia

Jääkiekko | Dominik Hrachovina palaa Liigaan - Tappara kiinnitti nuoria pelaajia - Tapparan mestaruusjoukkueissa 2016 ja 2017 torjunut Dominik Hrachovina palaa kirvesrintoihin kahden kauden tauon jälkeen. Jo vuonna 2011 Tapparan junioreihin tullut tšekkivahti on tehnyt Tapparan kanssa kahden vuoden sopimuksen.

Tapparan mestaruusjoukkueissa 2016 ja 2017 torjunut Dominik Hrachovina palaa kirvesrintoihin kahden kauden tauon jälkeen. Jo vuonna 2011 Tapparan junioreihin tullut tšekkivahti on tehnyt Tapparan kanssa kahden vuoden sopimuksen.

Hrachovina aloitti viime kauden sveitsiläisessä HC Ambri-Piottassa, josta siirtyi marraskuussa Tšekin liigan Bili Tygri Liberecin joukkueeseen. Hän oli Tšekin liigan torjuntatilastojen paras maalivahti. Kaudella 2018-19 Hrachovina pelasi Barys Astanan KHL-joukkueessa.

Tapparassa Hrachovina nousi liigamaalivahdiksi kaudella 2014-15, jolloin pelasi kolme ensimmäistä liigaotteluaan. Kauden 2016-17 mestarijoukkueessa ja kauden 2017-18 hopeajoukkueessa hän oli joukkueen ykkösmaalivahti.

NHL:ään varattu Santtu Kinnunen siirtyy Pelicansista Tapparaan

Tapparan toinen Liiga-kokemusta jo saanut pelaajahankinta tässä vaiheessa on Lahden Pelicansista kahden vuoden sopimuksella siirtyvä 21-vuotias puolustaja Santtu Kinnunen. 187-senttinen pakki on pelannut Pelicansissa kahden viime kauden aikana 51 liigaottelua, joissa tehnyt tehot 1+7. Florida Panthers varasi Kinnusen NHL:n vuoden 2018 varaustilaisuuden seitsemännellä kierroksella.

Lisäksi Tappara on kiinnittänyt organisaatioonsa viisi uutta nuorta pelaajaa. Kirvesrintojen kanssa sopimuksen ovat tehneet maalivahti Kari Piiroinen, puolustaja Jiri Pärssinen sekä hyökkääjät Petteri PuhakkaJere Henriksson ja Niko Huuhtanen.

Tapparan pelaajajulkistus 27.3.2020

Maalivahdit:
Dominik Hrachovina – https://www.eliteprospects.com/player/90628/dominik-hrachovina
Kari Piiroinen – https://www.eliteprospects.com/player/395514/kari-piiroinen

Puolustajat:
Santtu Kinnunen – https://www.eliteprospects.com/player/376060/santtu-kinnunen
Jiri Pärssinen – https://www.eliteprospects.com/player/534178/jiri-parssinen
Tomáš Hamara – https://www.eliteprospects.com/player/559537/tomas-hamara

Hyökkääjät:
Jere Henriksson – https://www.eliteprospects.com/player/360149/jere-henriksson
Niko Huuhtanen – https://www.eliteprospects.com/player/525628/niko-huuhtanen
Oskari Luoto – https://www.eliteprospects.com/player/534246/oskari-luoto
Petteri Puhakka – https://www.eliteprospects.com/player/429284/petteri-puhakka
Kasper Simontaival – https://www.eliteprospects.com/player/397010/kasper-simontaival
Jere Virolainen – https://www.eliteprospects.com/player/525661/jere-virolainen

Tuoreimmat

Kaksinkertainen Stanley Cup-voittaja Patric Hörnqvist siirtyy Floridaan

33-vuotias ruotsalaishyökkääjä Patrick Hörnqvist jatkaa NHL-uraansa Florida Panthersin riveissä.

KuPSin eurounelma elää – UEL-lohkovaihe yhden voiton päässä!

Kuopion Palloseuran huippuotteet eurokentillä saivat jatkoa, kun KuPS kukisti Eurooppa-liigan 3. karsintakierroksen ottelussa Liettuan mestarijoukkue FK Suduvan 1–0 (1–0). KuPS eteni voitolla Eurooppa-liigan pudotuspelikierrokselle, eli neljänteen ja viimeiseen karsintavaiheeseen.

Kärpät lainaa Janne Kuokkasen New Jersey Devilsistä

Janne Kuokkanen, 22, vahvistaa Kärppien hyökkäystä marraskuun maaottelutaukoon saakka. Kuokkanen on NHL-seura New Jersey Devilsin sopimuspelaaja. Lue lisää.

NHL 21 -pelin virallinen pelitraileri – ilmaveivejä ja Kucherov-kikkoja

NHL 21 julkaistaan PS4:lle ja Xboxille 16. lokakuuta. Pelin voi ennakkotilata EA Sportsin nettisivuilta.

Lue myös nämä