Sarjanousija Huddersfield varmisti keskiviikkona sarjapaikkansa Valioliigassa myös ensi kaudelle, kun David Wagnerin suojatit pelasivat toiseksi viimeisellä ottelukierroksella 1-1 tasapelin Chelseata vastaan Stamford Bridgella.
Chelsealla tasapeli oli valtava pettymys, sillä se taistelee pääsystä Mestarien liigaan ensi kaudelle. Chelsea olisi noussut voitolla tasapisteisiin neljäntenä olevan Liverpoolin kanssa.
Jos Chelsea mielii Mestarien liigaan, on sen voitettava päätöskierroksella Newcastle vieraissa. Samanaikaisesti Liverpoolin tulisi hävitä Brightonille.
Neljä parasta joukkuetta etenee Valioliigasta suoraan Mestarien liigan lohkovaiheeseen. Viidenneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet pääsevät Eurooppa-liigaan. Manchester City, Machester United ja Tottenham pelaavat varmuudella Mestarien liigassa ensi kaudella.
Putoamiskamppailussa on vielä yksi putoajajoukkue selvittämättä. Jo ennen päätöskierrosta on selvillä, että Stoke ja West Bromwich putoavat ensi kaudeksi Championshipiin. Kolmas putoaja on joko Swansea tai Southampton.
Tästä näet sarjataulukon ennen päätöskierroksen otteluita. ManU kohtaa vielä tänään pelattavassa ottelussa West Hamin.
A few things still to be settled… #PL pic.twitter.com/kLiKdiuqd4
— Premier League (@premierleague) May 10, 2018