Dallas Starsin suomalaishyökkääjä Roope Hintz teki joukkueensa voittomaalin, kun Dallas haki 4–1-vierasvoiton Nashville Predatorsin kotihallista. Dallas nousi voitolla läntisessä konferenssissa kolmanneksi.
Ottelun kaikki viisi maalia nähtiin toisessa erässä. Hintz laukoi 2–1-voittomaalin b-pisteiden välistä Nashvillen suomalaismaalivahti Pekka Rinteen jalkojen välistä sisään.
Osuma oli toista kautta NHL:ssä pelaavalle 23-vuotiaalle Hintzille kauden 12:s. Hintz on suomalaispelaajien maalipörssissä kolmantena. Hänen edellä on vain Carolinan Sebastian Aho (18 maalia) ja Coloradon Joonas Donskoi (13).
Hintz teki viime kaudella 58 runkosarjaottelussa tehot 9+13=22. Nyt kasassa on 27 pelin jälkeen 12+3=15 tehopistettä.
Dallasin suomalaispelaajista myös puolustaja Esa Lindell pääsi tehopisteiden makuun saalistamalla yhden syöttöpisteen. Kahden ottelun pisteputkessa kulkeva suomalaispuolustaja on summannut tällä kaudella tehot 2+8=10.
Pekka Rinne torjui Nashvillen maalilla 18 laukausta.
Katso Nashville-Dallas ottelun huippuhetket.